Godmorgon Migrän!

Jag får migrän väldigt ofta. Det blev värre efter graviditeten. Riktigt jobbigt är det. Fler som upplever samma? Jag går på minipiller men vet inte om det är de som gör det. Det kom direkt efter förlossningen. Innan graviditeten så fick jag mest migrän i samband med mens. Den var alltså hormonell. Men nu är jag enormt känslig för väderförändringar och stress.
Har ni något bra tips mot migrän? Jag pratade med min läkare om betablockad. Men hon ville helst inte sätta mig på ännu fler mediciner. För vissa kan må dåligt av de. Men kanske värt att testa ändå? Sen undrar jag om det har med mitt höga blodvärde att göra. Det låg på 156 sist jag kollade. Jag blöder ju inte längre och har inte gjort på ett år.
Kan akupunktur vara något annars? Jag fick ett tips om en speciell piercing i örat som hade hjälpt någon. Jag testar gärna något annat än mediciner i första hand.
Så kom med era bästa tips!!!
Det enda som hjälper mig är en nässpray som heter Zomig Nasal. Men den får jag så mycket biverkningar av. Så vill helst inte ta den. Men den är det enda som hjälper just nu så jag tar den rätt ofta.
❤️Magdalena❤️
Gillar
Kommentarer




