2 dagar med gips & ångest!

Den här busungen verkar inte ha alls ont i benet längre. Han står och går som vanligt men blir lite begränsad. Jag tror han kommer bli så glad på torsdag när gipset åker av. Hoppas att det har läkt fint.
Det är egentligen helt fantastiskt att ett benbrott kan läka så fort. Jag undrar om han kommer att kunna belasta benet som innan. Det är nog en fördel att han inte är så gammal. När jag hade skadat foten som 15-åring och haft gips i två månader så hade jag stora problem med att gå på det benet. Men jag hade fortfarande ont och musklerna hade minskat drastiskt under den tiden. Så det är ju lite skillnad.
Vi får se vad de säger på torsdag. Jag vet inte riktigt vad de kommer att göra mer än att ta bort gipset. En sjukgymnast ska kolla på det. Men kan den personen avgöra om det läkt bra?
Jag har äntligen fått rätt på Arbetsförmedlingen. Fick upp felmeddelande hela tiden när jag skulle göra sista steget. Jag chattade med en som sa att de höll på att åtgärda felet. Till slut så fungerade det. Jag ska dit på ett besök den 17 januari. Jag kunde välja mellan telefon och besök. Men kände att ett besök var bättre än telefon. Jag gillar inte att prata i telefon. Det blir så opersonligt då. Nu ska bara pappren till a-kassan skickas in. Jag måste rota fram scannern så jag kan maila det. Såg att man kunde göra det.
Jonas och Edgar var ute och gick en runda så jag kunde sitta i fred och fixa med detta. Jag har även uppdaterat mitt CV. Men är inte riktigt klar ännu. Jag var inne på Platsbanken och kollade men fick bara ångest. Där fanns inget roligt alls. Jo ett! Men där kunde man få ut och köra bil ibland Skåne runt. Det pallar inte jag. Annars var det reception och sociala medier man skulle ha hand om. Det var på deltid också så det hade varit perfekt. Jag har ett företag jag ska skicka till som jag tycker är intressant.
❤️Magdalena❤️
Gillar
Kommentarer



